AYLİN CANER ATAMAN

Küçük bir çocukken gözlemci ve meraklı olduğumu hatırlıyorum. En çok merak ettiğim ve gözlemlediğim de elbette ’insan’… Liseden sonra Psikoloji okuma arzum varken Ekonomi lisans; daha sonra Psikoloji yüksek lisansı yapma niyetim varken de Executive MBA dereceleri edindim. Yani kafan karışıkken sen, sen değilsin! Onu anladım… Şaka bir yana, o günün koşullarında yaptığımız her seçim, aslında her vesileyle kendi biricik yolumuzda ilerlememize hizmet ediyor. O gün anlayamamış olsak da her tercihin, her yaşananın ardında bir hikmet muhakkak var. ODTÜ’de Ekonomi eğitimi almış olmak dün de, bugün de en minnettar olduğum seçimlerimden birisi ve mutlaka yarın da öyle olacak. Keza daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Executive MBA yapmış olmak da öyle… Akademik ve entelektüel getirileri bir yana, öz benliğime yaptıkları derin kazanımların faydalarını sürekli gördüm, görüyorum.

On beş yıllık kurumsal iş deneyimim boyunca mutlu da oldum, mutsuz da; zorluklarla baş edebildiğim de oldu, edemediğim de; değerlerimi sonuna kadar onurlandırdığım da oldu, boğazıma kadar parazitlerime gömüldüğüm de. Netice itibariyle, toplam on beş yıl boyunca, Procter&Gamble, Evyap ve GlaxoSmithKline gibi iyi şirketlerde, çok kıymetli insanlarla beraber çalışarak, çok güzel işler yapma fırsatım oldu; çok şey öğrendim, müteşekkirim.

On beş yılın sonunda, merakımın ve gözlemimin merkezine bu kez kendimi koyarak, kendime yolculuğa çıktım. 2013 yılında ilk ‘koçluk’ eğitimimi Adler Koçluk Okulu’ndan aldım. Ardından Associate Certified Coach (ACC) ünvanını alarak koçluk alanında çalışmaya başladım. Koçlukta daha da derinleşmek adına 2015 yılında MB Akademi Koçluk Sertifikasyon eğitimimi (ACTP) tamamladım. Sonrasında Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF) onayladığı, Professional Certified Coach (PCC) ünvanını elde ettim. Halen PCC ünvanlı bir koç olarak koçluk alan kişilerle çalışmaya devam ediyorum.

Yaklaşık üç yıldır odağımı ‘mindfulness’ alanına vermiş durumdayım; Mindfulschools ve Awareness Training Institute kurumlarından eğitimler alarak, bu konuya dair derinliğimi artırıyorum. Bu öğretiyle iç içe olan ‘resilience (zorluklar karşısında esneklik)’, ‘well-being (esenlik)’ ve ‘happiness (mutluluğun temelleri)’ eğitimleri ile bilgimi ve pratiklerimi beslemeye de devam ederek… Aynı zamanda Awareness Training Institute ve Greater Good Science Center – University of California Berkeley’nin birlikte yürüttükleri ‘Mindfulness Meditation Teacher Certification Training’ eğitimime devam ediyorum. Bu eğitimi Tara Brach ve Jack Kornfield gibi mindfulness öğretisinin uluslararası öncülerinden alıyor olmak ise hem büyük bir şans hem bir onur hem de inanılmaz bir keyif sahiden. 

Kendi tecrübelerimin ve arayışımın özünde fark ettiklerim, bugün bana en anlamlı ve keyifli gelen çalışmaları oluşturuyor. Üniversite tercihi yapma aşamasına gelmiş lise öğrencileriyle ya da üniversitede okuyan ve nasıl ilerleyeceği konusunda karar veremeyen üniversitelilerle çalışmak ve hayatında arzu ettiği akışı, esenliği, canlılığı ya da mutluluğu bulamamış yetişkinlerle farkındalık çalışmaları yapmak, sevdiğim işi yapmak anlamına geliyor bugün.

Bu farkındalık çalışmalarını birlikte çoğaltmak ve derinleştirmek için yürüyüş devam ediyor.

Yolda karşılaşmak ümidiyle…